Polska - ważna rzecz. Podsumowanie i galeria

W poniedziałek, 3 lutego br., w Auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbył się finał konkursu historycznego dla młodzieży „Polska – ważna rzecz”.  W konkursie, podzielonym na dwa etapy, wzięło udział ogółem ok. 370 uczniów z 50 szkół województwa małopolskiego. Do drugiego etapu zakwalifikowano 35 uczniów.

      Organizatorom konkursu – Fundacji Dyplomacja i Polityka oraz Wydziałowi Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – przyświecała idea zachęcenia młodzieży do zainteresowania się historią Polski i polskiej dyplomacji w XX w.

Projekt zrodził się z inicjatywy dr. hab. Krzysztofa Szczerskiego, prof. UJ i posła na Sejm oraz prof. dr. hab. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego, jako odpowiedź na zmniejeszenie nauczania historii w szkołach średnich.

            Finaliści konkursu zmierzyli się z zadaniem, jakim było napisanie eseju na jeden z trzech podanych cytatów:

1.   Jan Paweł II: "Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm". Jakie znaczenie mają te słowa dla Polaków w XXI w.?

2.   Józef Piłsudski: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy”. Czy testament Marszałka został wykonany?

3.   Lech Kaczyński: „Aby być traktowanym jak duży europejski naród, trzeba chcieć nim być. Gdy się chce szacunku innych, trzeba najpierw szanować siebie”, czyli kilka refleksji o budowaniu pozycji Polski w Europie.

Mimo że znakomita większość finalistów w swych esejach nawiązywała do słów marszałka Piłsudskiego, to jednakże laureaci inspirowali się cytatem z encykliki papieża-Polaka. I miejsce przyznano p. Bartoszowi Szczepanikowi z VIII LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie (nauczyciel p. Ludmiła Okrzesik), natomiast II miejsce zajął p. Michał Grzesiaki z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie (nauczyciel p. Grzegorz Urbanek). Ze względu na wysoki poziom prac, komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa równorzędne miejsca III: p. Krystianowi Walkiewiczowi z II LO im. „Ziemi Olkuskiej” w Olkuszu (nauczyciel p. Wojciech Panek) oraz p. Damianowi Zubkowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu (nauczycielka p. Iwona Pawłowska).

Laureaci I i II miejsca otrzymali w nagrodę indeksy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2 oraz wyjazd edukacyjny do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego. Ponadto wszystkim finalistom przyznano nagrody książkowe, ufundowane przez Wydawnictwo Biały Kruk, Instytut Pamięci Narodowej i UPJP2.

Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w projekt. Zapraszamy do następnej edycji konkursu już w październiku!

Agnieszka Paderewska i Wojciech Pasiowiec

 

Od lewej: Marcin Przydacz (Prezes Fundacji Dyplomacja i Polityka), dr Jarosław Szarek (IPN Kraków), ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak (Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2, Arkadiusz Kudelski (Fundacja Dyplomacja i Polityka)

 

Debata: III RP: kontynuacja czy zerwana tradycja?

 

Od lewej: dr J. Szarek, dr Cecylia Kuta, ks. prof. J. Szczepaniak, laureat Michał Grzesiak, finalistka Ewa Jentys, nauczyciel p. Marek Śliwa, koordynatorki konkursu Malwina Garyga i Agnieszka Paderewska, Arkadiusz Kudelski. Na podeście: M. Przydacz

 

Finaliści konkursu z opiekunami

 

Finaliści podczas pisania eseju

 

Finaliści podczas pisania eseju - cd.

 

Finaliści podczas pisania eseju - cd.

 

 

 Laureaci konkursu

 

 laureat I miejsca p. Bartosz Szczepanik

 

laureat II miejsca p. Michał Grzesiak

 

 Finaliści z opiekunami

 

 Finaliści z opiekunami - cd.

 

 Finaliści z opiekunami - cd.

 

Projekcja filmu "Przyjaciel Boga" produkcji Wydawnictwa Biały Kruk

 

Finaliści

 

Ogłoszenie wyników, dr Cecylia Kuta, Malwina Garyga

Finał Konkursu "Polska ważna rzecz" 3 lutego 2014 r.(Aula UPJP2, ul. Bernardyńska 3, Kraków)

10:30-11:30 - II etap konkursu (esej na jeden z trzech cytatów)

11:30-13:00 - prace Komisji Konkursowej (dla uczestników czas wolny)

13:00-14:00 - obiad
 
14:00-15:00 - debata: III RP - kontynuacja czy zerwana tradycja? 
 
z udziałem dr hab. K. Szczerskiego (prof UJ), ks. prof. dr hab. J. Szczepaniaka (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prezesa Leszka Sosnowskiego (Wydawnictwo Biały Kruk)
 
15:00-15:30 - ogłoszenie wyników i rozdanie nagród 
 
Prosimy uczestników o zabranie dokumentu potwierdzającego tożsamość (legitymacja szkolna/dowód osobisty).

Konkurs "Polska ważna rzecz"

Uczęszczasz do jednej ze szkół średnich w Małopolsce? Jesteś patriotą? Znasz młodych ludzi, którzy interesują się historią Polski?

Mamy coś specjalnie dla Ciebie!

Fundacja Dyplomacja i Polityka ogłasza konkurs pt. Polska - ważna rzecz. W trakcie jego trwania uczniowie szkół średnich sprawdzą swoją wiedzę o najnowszej historii Polski (1918- 2012) pisząc test 7 stycznia 2014 r., a po przejściu do kolejnego etapu zmierzą się ze sobą rozwijając historyczne idee z wybranych cytatów w formie eseju.

Dla najlepszych, oprócz nagród książkowych, przygotowaliśmy indeks na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także wyjazd edukacyjny do Brukseli.

Nie zwlekaj ze zgłoszeniem! Poproś nauczyciela o wypełnienie formularza - jest do pobrania tutaj (link) - i odeślij go na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Na zgłoszenia czekamy do 24 listopada 2013 r. W celu zapoznania się z szczegółowymi zasadami zachęcamy do pobrania regulaminu konkursu (link).

 Literatura do testu wiedzy (link)

- Zespół Fundacji Dyplomacja i Polityka

Patronat merytoryczny:

dr hab. Krzysztof Szczerski, prof. UJ 

prof. dr hab. Ryszard Legutko

Plakat zaprojektowała Jolanta Szymańska

Wyniki konkursu "Polska ważna rzecz"

Zakończył się pierwszy etap konkursu "Polska ważna rzecz". Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzców zapraszamy do udziału w II etapie!

Plik z wynikami można pobrać tutaj.

Literatura do 2 etapu (link)

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Polityka i Dypolomacja 2013 | Projekt i wykonianie Jerzy Waśko Studio graficzne Kraków
Menu