Francja

Francja 4.05 – 11.05

 

Allain Juppe o Europie

 

W wywiadzie udzielonym Le Monde, Alain Juppé, mer Bordeaux, zadeklarował chęć mocnego zaangażowania się na rzecz Europy przed zbliżającymi się wyborami do europarlamentu. Były premier uważa, że „o Europie należy mówić w sposób pozytywny, a nie instytucjonalny, podkreślając, że konstrukcja europejska jest szansą dla nas i dla naszych dzieci. Europa jest gwarantem pokoju” – uważa polityk UMP. „Jestem przekonany, że Europa to przede wszystkim wzajemne zrozumienie pomiędzy Niemcami a Francją. Przywództwo Europy musi być w sposób naturalny zapewnione przez te dwa wielkie państwa” – dodaje. Nie znaczy to jednak, że Unia nie wymaga reform. „Zarządzanie strefą euro powinno zostać wzmocnione, ponieważ zawiera ono liczne niedociągniecia. Brakuje również wspólnych polityk w tak kluczowych dziedzinach, jak energia czy obronność”.

Działacze UMP wzywają Sarkozy'ego do zabrania głosu

 

Wsród działaczy UMP coraz głośniejsze stają się sygnały wzywające byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego do zabrania głosu i uspokojenia nastrojów wewnątrz partii. Podział w jej szeregach na euroentuzjastów i eurosceptyków utrudnia wysłanie jasnego komunikatu do wyborców. Ponadto, zdaniem zwolenników Sarkozy’ego, wypowiedzenie się w sprawach partii i Europy, pokazałoby, że pozostaje on nadal jej przywódcą, pomimo chwilowej przerwy od polityki, na jaką zdecydował się były prezydent po przegranej w 2012 roku. Sarkozy zresztą już raz zrobił odstępstwo od zasady chwilowego nieangażowania się w politykę i w lutym tego roku korzystając z zaproszenia Fundacji Konrada Adenauera, wygłosić w Berlinie przemówienie, w którym wzywał do większej integracji strefy euro, kosztem Unii 28 państw. Zdaniem niektórych dziennikarzy, wątpliwości byłego prezydenta wynikają z obawy, że to Front Narodowy wyprzedzi UMP w eurowyborach. A że jest to możliwe wskazują niektóre sondaże. Firmowanie swoim nazwiskiem przegranych wyborów jest bez wątpienia ostatnią rzeczą jakiej życzyłby sobie, chcący wrócić do bieżącej francuskiej i europejskiej polityki, Nicolas Sarkozy.

 

Francois Hollande z wizytą u Angeli Merkel

 

9 maja Francois Hollande udał się z nieoficjalną wizytą do Stralsund, aby porozmawiać z niemiecką kanclerz o wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz sytuacji na Ukrainie. W czasie wspólnej konferencji prasowej, prezydent Hollande powiedział, że „nie chcemy sięgać po sankcje trzeciego stopnia. Ale wszystko zależy od tego, co będzie się dziać w najbliższych dniach”. Pytany o kontrakt na dostawę do Rosji okrętów Mistral, odpowiedział, że „nie jest on zagrożony”. W sprawie wyborów europejskich obaj przywódcy różnią się co do sposobu wyłonienia nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Angela Merkel chciałaby zachować wpływ na nominacje następcy Jose Manuela Barosso, z kolei Francois Hollande opowiada się za rozwiązaniem, w którym to wynik eurowyborów miałby rozstrzygający charakter. „Wybory muszą mieć wpływ na wybór przewodniczącego Komisji” – powiedział francuski prezydent w trakcie wspólnej konferencji prasowej. 

 

Marsze za legalizacją marihuany

 

W Paryżu oraz w 13 innych dużych miastach Francji setki młodych ludzi zebrały się, aby w ramach „światowego marszu marihuany” domagać się jej legalizacji. Zdaniem Farida Ghehiouche’a, założyciela organizacji Cannabis sans frontières, „w wielu krajach debata dt. marihuany uległa zmianie. Ale we Francji politycy robią z kwestii legalizacji marihuany ideologię i w ten sposób dają dowód swojej irracjonalności, ponieważ legalizacja przyczyni się do gwałtownego spadku przestępczości”. Zdaniem dziennikarzy AFP w Lille, Rennes, Lyonie i Marsyli manifestowało nie więcej niż dwadzieścia, głównie młodych osób. Według Francuskiego Ośrodka Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, nad Sekwaną 1,2 mln osób pali regularnie marihuanę, to znaczy co najmniej 10 razy w miesiącu, a dochody handlarzy ocenia się na ok. 1 mld euro. We Francji marihuana jest zabroniona od 1970 roku. Za jej używanie grozi minimum rok więzienia i 3750 euro grzywny, choć w praktyce kara więzienia jest wymierzana bardzo rzadko.

 

Filip Pigan

Wszelkie prawa zastrzeżone © Polityka i Dypolomacja 2013 | Projekt i wykonianie Jerzy Waśko Studio graficzne Kraków
Menu