Rosja

28.04-5.05

W całej Rosji ulicami miast przeszły pochody pierwszomajowe

Ponad 2,5 miliona Rosjan wzięło udział w demonstracjach z okazji 1 maja. Uczestnicy nieśli ze sobą wiele transparentów, większość haseł miała charakter proputinowski. Szef Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji Michaił Szumakow mówił, że wszystkim zgromadzonym powinno zależeć na wzroście gospodarczym kraju i wzmocnieniu solidarności w narodzie.

Obchody pierwszomajowe miały miejsce w całym kraju. W Moskwie i Symferopolu zgromadziły po 100 tysięcy osób. Na Czerwonym Placu obecne były hasła takie jak: „Podniesienie płacy minimalnej”, „Zabezpieczenie socjalne dla Krymu i Sewastopola na poziomie całej Rosji” czy „Podniesienie poziomu ochrony działaczy związkowych”, mniej popularne, ale również dostrzegalne było „Moskwa, Sewastopol – miasta bohaterów”.

Rada Praw Człowieka wzywa ONZ i OBWE do organizacji rozmów na Ukrainie

Novaya Gazeta informuje o apelu, jaki Rada Praw Człowieka wystosowała do m.in. OBWE i ONZ w związku z trwającym od miesięcy kryzysem politycznym na Ukrainie. RPC wzywa do zorganizowania negocjacji pomiędzy stronami konfliktu. Nawołuje do zakończenia walki w Odessie, powstrzymania się od przemocy oraz do powstania społecznych i politycznych struktur dialogu obywatelskiego. Rada zwraca się także do ukraińskiego parlamentu i wzywa go do przeprowadzenia szczegółowego śledztwa w sprawie tragedii w Odessie oraz do wstrzymania działań zbrojnych w innych częściach Ukrainy.

Jednocześnie Rada Praw Człowieka złożyła kondolencje rodzinom ofiar starć w Odessie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: możliwe zmiany w programie kredytowania Ukrainy

We wszystkich tytułach prasowych Federacji Rosyjskiej najwięcej miejsca poświęcone jest sytuacji na Ukrainie. Jak donosi Moskowskij Komsomolec Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował dokument mówiący o możliwych zmianach w umowie o kredytowaniu Ukrainy w związku z kryzysem politycznym. W dokumencie można przeczytać, że Ukraina zderzyła się z niespotykanym dotąd zagrożeniem. Jeśli nowe władze Ukrainy stracą kontrolę na wschodzie kraju, program kredytowania będzie musiał ulec zmianie.

Gazeta przypomina, że od marca mają miejsce „spotkania” zwolenników federalizacji Ukrainy  w Doniecku, Charkowie, Ługańsku oraz innych miastach Obwodu Donieckiego. Od połowy kwietnia władze w Kijowie używają siły względem protestujących. Decyzje Kijowa są odbierane w Moskwie jako szczególnie niebezpieczne dla obywateli.

Putin: „przede wszystkim wyprowadzić wojsko z południowo-wschodniej Ukrainy

Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel zapewniał, że jego priorytetami są wycofanie wojsk z Ukrainy, wstrzymanie obecnej tam przemocy oraz rozpoczęcie narodowego dialogu – poinformowała służba prasowa Kremla.

Przywódcy Rosji i Niemiec w najbliższym czasie mają odbyć jeszcze jedną rozmowę w sprawie Ukrainy.

Katarzyna Jugo

Wszelkie prawa zastrzeżone © Polityka i Dypolomacja 2013 | Projekt i wykonianie Jerzy Waśko Studio graficzne Kraków
Menu