Stany Zjednoczone Ameryki

28.04. – 5.05

Kto zostanie republikańskim kandydatem w wyścigu o fotel w Białym Domu?

W przeprowadzonym przez Washington Post i ABC News badaniu wynika, że obecnie na zdobycie partyjnej nominacji w wyborach prezydenckich, które mają się odbyć za 2 lata, największe szanse mają Jeb Bush i Rand Paul. Wśród republikańskich wyborców cieszą się 14% poparciem, podczas gdy trzeci w kolejce Mike Huckabee 13%, a za nim Paul Ryan 11% i Chris Christie 10% . Republikanie deklarujący się, jako „bardzo konserwatywni” w wyborczym wyścigu widzieliby byłego pastora Mike’a Huckabee (22% poparcia). W tej grupie 13% osób oddałoby swój głos na Paula, a tylko 7% na Busha. Ten trend odwraca się w grupie osób o poglądach „nieco konserwatywnych”, gdzie na Busha oddałoby swój głos 18% badanych i 14% umiarkowanych konserwatystów. W potencjalnej rywalizacji pomiędzy Bushem a Hillary Clinton, prezydentem zostałaby była sekretarz stanu z 53% poparciem wśród Amerykanów. Badania pokazują, że wśród Republikanów nie ma jeszcze jednoznacznego kandydata na prezydenta, w przeciwieństwie do Demokratów, gdzie prym wiedzie Clinton.

Co Obama powinien powiedzieć Amerykanom o Ukrainie

Zbigniew Brzeziński napisał, że Barack Obama powinien bardziej stanowczo mówić Amerykanom, iż kryzys ukraiński jest największym wyzwaniem dla Stanów Zjednoczonych od czasu zakończenia zimnej wojny. Chwaląc dotychczasowe osiągnięcia prezydenta w sprawie dyplomatycznych negocjacji z Kremlem, jednocześnie wskazuje, że Amerykanie powinni pomóc Ukrainie poprzez dostarczanie broni do ewentualnej zbrojnej konfrontacji. Według Brzezińskiego najodpowiedniejszą formą dla rozwiązania kryzysu, będzie finlandyzacja Ukrainy, która wówczas może  utrzymywać aktywne relacje zarówno z Zachodem i Moskwą.

Senat blokuje podwyższenie płacy minimalnej

Republikańscy senatorowie zablokowali projekt ustawy mający podnieść federalną płacę minimalną. Propozycja będąca jedną z priorytetowych administracji Obamy zakładała, że w ciągu najbliższych trzech lat minimalna stawka godzinowa wzrosłaby z obecnych 7,25$ do 10,10$. Republikanie zablokowali ustawę argumentując, że będzie ona skutkowała utratą pracy  tysięcy Amerykanów i nadwyręży gospodarkę. Według nich ustawa jest elementem politycznej walki, którą Demokraci chcą wykorzystać w nadchodzących jesiennych wyborach. Prezydent Barack Obama potępił decyzję Republikanów twierdząc, że przyczyniają się oni do pogłębienia biedy w społeczeństwie. Nawoływał również, żeby obywatele odpowiednio ukarali Republikanów przy urnach wyborczych w listopadzie.

Powraca sprawa zamachu z Bengazi

Ujawniona korespondencja elektroniczna pomiędzy doradcami prezydenta Baracka Obamy przedstawia wytyczne, jakimi mieli posługiwać przedstawiciele administracji w odniesieniu do zamachu z 11 września 2012r. w Bengazi, gdzie zginął amerykański ambasador Chris Stevens i trzech innych Amerykanów. Głównym celem było ukazanie zamachu, jako konsekwencji protestów, które wybuchły w Libii i innych krajach muzułmańskich po tym, jak w internecie pojawił się kontrowersyjny film szkalujący wyznawców Mahometa. Raporty CIA dowodzą jednak, że wydarzenia w Bengazi były zaplanowaną przez Al–Kaidę akcją. Ujawnione wiadomości mogą być dowodem na wprowadzenie w błąd opinii publicznej przez administrację w Waszyngtonie, aby uniknąć oskarżeń o porażkę swojej polityki.

 

 

Agnieszka Nowak

Wszelkie prawa zastrzeżone © Polityka i Dypolomacja 2013 | Projekt i wykonianie Jerzy Waśko Studio graficzne Kraków
Menu