Wielka Brytania

Przegląd prasy brytyjskiej  01.05. -  8.05.

Londyn stolicą milionerów

Wielka Brytania jest liderem wszystkich statystyk pod względem liczby milionerów. Na Wyspach żyje 104 milionerów, z czego 72 mieszka w stolicy. Jest to o 26 osób więcej niż w roku minionym. Listę tworzą biznesmeni z całego świata. Wśród najbogatszych mieszkańców Wysp znaleźli się rosyjscy magnaci Roman Abramovich, Aliser Usmanov, bracia Hinduja z Indii. Najwyżej notowany Brytyjczyk – książe Westminster został sklasyfikowany na 11 miejscu. Profesor Phillip Beresford, autor badania, tłumaczy wynik Londynu tym, że jest to centrum finansowe świata, biznesmeni mogą liczyć na przyjazny system podatkowy, co powoduje, że czują się w stolicy Wielkiej Brytanii bezpieczni, pomimo kryzysu.

Brytyjski koncern farmaceutyczny pełen obaw

Na wyspach pojawiły się obawy, że prawo Unii Europejskiej może uniemożliwić działania rządu Camerona. Brytyjski premier obiecał interwencję państwa w sprawie przejęcia koncernu farmaceutycznego Astra Zeneca, który ma zostać wykupiony przez amerykański Pfizer. Prawo unijne dopuszcza działania ze strony państwa jedynie w przypadku fuzji.

Planowane przedsięwzięcie będzie największym przejęciem brytyjskiej firmy przez zagraniczny koncern. Całe zamieszanie wokół możliwej blokady działań przez Camerona spowodowały spadek akcji giełdowych Astry.

Clifford skazany 

Publicysta i król światowego PR-u Max Clifford został skazany na 8 lat więzienia za gwałty na młodych dziewczynach. Prokurator, formułując oskarżenia przeciwko Cliffordowi podkreślał, że nikt nie może stać ponad prawem. Ofiary w swoich zeznaniach mówiły, że przestępstwa dokonane przez Clifforda odcisnęły na nich silne piętno i przez długie lata nie mogły wrócić do normalnego życia.

Wielka Brytania żegna Sue Townsend

Tysiące Brytyjczyków pożegnało Sue Townsend. Pogrzeb  pisarki odbył się w jej rodzinnym mieście Leicester. W uroczystości uczestniczyła rodzina i przyjaciele Townsend, a także rzesze jej fanów.  W roku 1980 zdiagnozowana u niej cukrzycę, pięć lat temu przeszła przeszczep nerek, a w 2012 roku pisarka miała wylew.  Zmarła w wieku 68 lat.

 Sue Townsed czytelników zyskała dzięki serii książek o Adrianie Mole’u, które stanowią podróżą przez najnowszą historię Wielkiej Brytanii – od czasów Margaret Thatcher do rządów Tony ‘go Blaira. Choroba uniemożliwiła jej dokończenie dziewiątej powieści z serii. 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Polityka i Dypolomacja 2013 | Projekt i wykonianie Jerzy Waśko Studio graficzne Kraków
Menu